W brew różnym przeświadczeniom, utrzymanie kota w domu nie jest takie łatwe i jasne. Choć te stworzenia są przeważnie przyjacielsko nastawione do swoich panów, mieszkańców i zupełnie obcego grona, gości – wymagają starannej i stosownej opieki oraz warunków. W zależności od tego, czy kot będzie mieszkaniową atrakcją familijną bez wychodzenia na dwór, czy tylko dworskim rozrabiaką – posiadanie kota jest związane z pewnymi obowiązkami.

polecamy
Author: Mark Dumont
Source: http://www.flickr.com
Jeśli wybieramy udomowionego towarzysza domu, w na pierwszym miejscu przy planowaniu ulokowania w mieszkalne zacisze nowego stworzenia, powinno się nabyć kuwetę. Do takiego przedmiotu, służącego do załatwiania fizjologicznych potrzeb przez kota powinno się nabyć żwirek dla kota , Żwirek dla kota pakowany jest przeważnie w kilkukilowe torby i starcza na dwie-trzy wymiany - zwierzakowo.pl/portal/przeglad-zwirkow-dla-kota.

Należy go wymieniać co najmniej raz na parę, raz na tydzień , zaleznie od pojawienia się przykrego zapachu w toalecie. Niezbędny dla kociej higieny w miejscu zamieszkania jest specjalny szampon dla kota oraz przyrząd do czesania, za pomocą których można pozbyć śię linienia i rozrastającej się na powierzchni przestrzeni grupy włosów. Preparat używa się bez płynu, dla wygody mieszkańców. Jeśli pupil, który rozpoczyna egzystencję w mieszkaniu jest krótkożyjącym stworzeniem – warto przygotować mu od początku ustalone miejsce do spoczynku i zanosić go tam często, dla utrwalenia lokalizacji. Istotne w tej sytuacji stają się również kocie dodatki takie jak transporter dla kota, miseczki, zabawki, wodopoje itp.

Transporter dla kota można kupować według upodobania - od ratanowych, przez te z metalu i plastiku. Dostępne są również różne rozmiary i kształty. Dla kotów przebywających poza domem, istnieją charakterystyczne płyny odkażające, które zapewniają bezpieczeństwo przed wszystkimi bakteriami i wirusami.

Z podwórkowym pupilem trzeba wielokrotnie jeździć do weterynarza ze względu na większe prawdopodobieństwo złapania chorób, czy niespodziewanego brudzenia. Powinno się stosownie przygotować do ugoszczenia nowego kociego pupila w domu.